Miško savininkui dažnai kyla įvairūs klausimai susiję su miško priežiūra. Norime pabrėžti, kad miško savininkui miškas yra ne tik poilsio vieta ar galimybė užsidirbti, bet ir didelė atsakomybė. Juk miškas yra gyvas, jis nuolat auga, keičiasi, todėl svarbu žinoti ūkininkavimo miške pagrindines taisykles. Nes kaip sakoma, „nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės“. Kai kurie miško savininkai palikę savo mišką augti kaip jam patinka, nustemba gavę baudas. O iškirtus mišką ir pamiršus jį atsodinti – čia jau neatleistinas nusižengimas, už kurį gresia tūkstantinės baudos.
Taigi toliau trumpai aptarsime svarbiausius dalykus į kuriuos miško savininkas turėtų atkreipti dėmesį.
Miško priežiūra yra pagrindinė miško savininko atsakomybė. Dažnai pasitaiko atvejų, kad miško savininkai bijodami baudų tiesiog vengia iš miško išvežti išgriuvusius medžius ar nukirsti jau nudžiūvusius. Miškotvarkos specialistai teigia, kad pavienius sausuolius ar vėjo išverstus medžių iš miško galima vežti be jokio leidimo.
Geras miško savininkas ne tik gali, bet ir tiesiog privalo vykdyti jaunuolyno ugdymo bei einamuosius kirtimus. Juk miške dažnai priauga krūmų ar kitų žemesnės rūšies medžių. Tad miško savininkas turi pasirūpinti savo miško tvarka.
Taip pat miško savininkas gali be leidimo kirsti medieną savo reikmėms. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad turi būti ne daugiau nei 3 kietmetriai iš 1 ha, taip pat ne daugiau nei 15 kietmetrių iš visos miško valdos.
Pagrindinis miško dokumentas – miškotvarkos projektas
Kiekvienam miško savininkui patartina turėti miškotvarkos projektą. Jame ir bus numatyti visi galimi kirtimai.Miškotvarkos projektas – tai objektyvi informacija apie jūsų mišką. Turėdami šį dokumentą daug lengviau galėsite įsivertinti savo turimo miško kainą.
Miško savininkas taip pat privalo saugoti mišką nuo gaisrų, vagių, kenkėjų. Štai gaisrams palankiu laikotarpiu, visi miško darbininkai tiesiog privalo turėti būtiniausias gaisro gesinimo priemones. Laužus ar ugnį deginti galima tik tam skirtose laužavietėse. Šių taisyklių turi laikytis ne tiki miško savininkai, bet ir bet kurie miško lankytojai.
Jeigu jūsų mišką nusiaubė vėtra ar gaisras, turime ir gerų naujienų. Iš Europos Sąjungos galite gauti paramą savo miško pažeistų vietų atkūrimui.